Logo Gmina Kleszczele-Perła Podlasia Urząd Gminy

LIPIEC 2018

  • WERTEP FESTIWAL

WERTEP FESTIWAL

 

Zapraszamy na X edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep 

https://wertepfestival.pl/ 

 „Pępek świata” taki podtytuł – wyłoniony w nieformalnym konkursie fanów festiwalu - nosi tegoroczna, jubileuszowa, bo dziesiąta edycja festiwalu Wertep. W tym roku festiwal rozpocznie się już 22 lipca w Narwi od pierwszych spektakli i pokazów. Tegoroczny program jest niezwykle bogaty, bo znalazło się w nim aż 22 przedstawienia, monodramy i koncerty; nie licząc wydarzeń towarzyszących. Główne wydarzenia zaplanowane są jednak tradycyjnie na ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia.

 

 W tym czasie teatralne trupy odwiedzą następujące miejscowości: 22.07 (piątek) NAREW;  27.07 (piątek) DUBICZE CERKIEWNE;  28.07 (sobota) STARY DWÓR; 29.07 (niedziela) BIELSK PODLASKI; 3.08 (piątek) KLESZCZELE; 4.08 (sobota) ORLA; 5.08 (niedziela) HAJNÓWKA.

 

 Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości 1918–2018

 

 - To będzie wyjątkowa edycja festiwalu. Na 10-lecie istnienia zaprosiliśmy naszych przyjaciół, ale i nowe zespoły, które z pewnością docenią widzowie – mówi Agata Rychcik-Skibińska, współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. - Tę edycję nazwaliśmy „Pępek świata” po to by po pierwsze uczcić ideę „wertepowych stron świata” ideę zapraszania tu zespołów z różnych zakątków globu, którzy zaprezentują u nas swoje dzieła, ale i swoją wrażliwość związaną z miejsca z którego pochodzą. „Pępek świata” też dlatego, że przez te dwa tygodnie dla nas Wertep i miejscowości z nim związane są właśnie najważniejszym miejscem na ziemi, gdzie możemy cieszyć się swoim towarzystwem, wspaniałymi przedstawieniami i koncertammi oraz przyjacielską atmosferą z której nasz festiwal jest znany.

 

 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep po raz pierwszy wystartował przed dziesięciu laty. Jego organizatorzy – małżeństwo artystów Agata Rychcik-Skibińska i Dariusz Skibiński (wcześniej związanych ze scenami teatrów niezależnych m.in. w Wielkopolsce, Warszawie – na co dzień związanych z A3Teatr) przeprowadzili się na stałe do Policznej, niewielkiej wsi na skraju Puszczy Białowieskiej i właśnie tu postanowili stworzyć festiwal teatralny. Festiwal niezwykły, bo organizatorzy na to polsko-białoruskie pogranicze postanowili przywrócić ideę teatru wędrownego, gdzie trupy teatralne podróżują od miejscowości do miejscowości i występują przed miejscową publicznością. Repertuar zmienia się w zależności od miejsca, a i sami artyści muszą się dopasować do różnych miejsc, gdzie dane jest im występować – bo może to być amfiteatr w Starym Dworze nad Siemianówką (koło Narewki), ale i boisko przy Domu Kultury czy niezwykły koncert w Starej Synagodze jak to ma miejsce każdego toku na kulminację wydarzeń w Orli.

 

Od początku festiwal był organizowany w ostatni weekend lipca i pierwszy weekend sierpnia. W tym roku takim preludium wydarzeń festiwalowych będą wydarzenia w Narwi – już w najbliższą niedzielę 22 lipca.

Wśród artystów zaproszonych na tegoroczny festiwal nie zabraknie ulubieńców Wertepowej publiczności – po raz kolejny zawita na przykład duet wybitnych cyrkowców - Loïse Haenni i Oren Schreiber tworzących Circo Pitanga, których akrobatyczne popisy na linach zapierają dech w piersiach nie tylko z powodu trudności wykonywanych akrobacji, ale i artystycznych wzruszeń jakie ich występy dostarczają.

Po ubiegłorocznym sukcesie korowodu Danse Macabre przygotowanego przez wspaniała artystkę z Puerto Rico Deborah Hunt, ta wspaniała artystka powraca ponownie. Tym razem ze swoim spektaklem lalkowym „Macunada”.

Nie zabraknie jak zwykle przedstawień dla dzieci i dorosłych. Program jest tak zaplanowany, że najwcześniejsze przedstawienia – (a te zaczynają się już od godz. 13, 14 a ostatnie nawet o godz. 22) są przeznaczone dla najmłodszych, a ostanie dla dorosłych. W każdym miejscu w przerwach między programami organizatorzy zapraszają na warsztaty, ale i wspólne zabawy.

PROGRAM FESTIWALU W KLESZCZELACH

03.08 KLESZCZELE /PIĄTEK/ Miejsce: Park, Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji

14:00 „Na wozie” Falko Show /PL – spektakl familijny (45 min., plener)

15:00 „Futerko z obłoków” A3Teatr / PL/UA – spektakl familijny (45 min. plener) *

15:45 „Impresje z baniek” i „Ziarno do ziarna” i  „Design” Sztuka Tworzenia, A3Teatr / PL – animacje familijne (cyklicznie do 18:00, plener)

16:00 „Księżycowe opowieści” Wędrowny Teatr Lalek Małe Mi /PL – spektakl familijny (55 min., plener)

17:00 „Rycerz bez konia” Teatr Barnaby /PL – spektakl familijny (40 min., plener)

18:00 „Opowieści z nieistniejących światów” Parparusza Wędrowna Wytwórnia Zdarzeń /PL – spektakl familijny (45 min., plener) oraz wernisaż „Historie utkane z nici” *

19:00 „Inbox” Cie Soralino /FR – spektakl familijny (30 min., plener)

19:30 „Syn Księżyca” A3Teatr /EVS/ES/UA/PL – spektakl dla dorosłych (30 min., jurta)

20:00 „Historie utkane z nici” Puszczyk z Puszczy – warsztat międzypokoleniowy /cyklicznie do 21:00/ *

20:30 „The Dreamers” Teatr Vechoria /UA (40 min., plener)

21:30 „Inbox” Cie Soralino /FR (30 min., plener)

     22:00 „Circus” Circo Pitanga /CH&IL (45 min., plener)

 

PROGRAM

OPIS WYDARZEŃ

 

Burmistrz zaprasza

mgr inż. Aleksander Sielicki 

W sprawach skarg i wniosków Burmistrz Kleszczel przyjmuje w każdy poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 11.00 i od godz. 15.00 do godz. 16.00

 

Urząd Miejski w Kleszczelach

ul. 1 Maja 4
17 - 250 Kleszczele
tel.: 85 6818004
fax: 85 6818004 wew.29
e-mail: kleszczele@wrotapodlasia.pl 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.