Logo Gmina Kleszczele-Perła Podlasia Urząd Gminy

News

Doroczna nagroda pn. "Gwiozda Łowicko"

15.05.2019

Sztuka ludowa jest częścią składową kultury ludowej. Jej korzenie wywodzą się już z czasów kształtowania się ustroju feudalnego w średniowieczu, gdzie stanowiła dorobek grup społecznych i ułatwiała funkcjonowanie w życiu codziennym. Obecnie sztuką ludową możemy nazwać nie tylko dzieła rąk ludzkich, takich jak wzornictwo, rzeźba, haft, stroje, czy potrawy ale także pieśni ludowe i taniec. Pogłębianie i utrwalanie wiedzy na jej temat jest niezmiernie istotne dla zachowania w świadomości, pamięci narodowej i przyszłych pokoleń.

Poprzez chęć brania czynnego udziału w tej misji, uchwałą z dnia 15 lipca 2010 roku ustanowiona została nagroda pn. „Gwiozda Łowicko”. Jest nią pamiątkową tablica ze wzorem łowickiej wycinanki, wykonana z hartowanego szkła i wmurowana w chodnik na Placu Starego Rynku w Łowiczu.

Po raz pierwszy uroczyste odsłonięcie „Gwiozd Łowickich” odbyło się 12 czerwca 2011 roku. W ten szczególny sposób zostali uhonorowani Janusz Kaźmierczak, znakomity muzyk ludowy i kawaler odznaki Gloria Artis oraz pośmiertnie Julian i Wanda Brzozowscy, twórcy prywatnego Muzeum Ludowego w Sromowie. W roku ubiegłym nagrodę przyznano Janinie Kuczek - hafciarce z Gągolina Południowego, Czesławie Kaczyńskiej spod Ostrołęki - twórczyni papierowych wycinanek we wzory kurpiowskie oraz Zofii Mycka ze Strzelcewa - mistrzyni regionalnej sztuki kulinarnej. Za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej pamiątkową tablicą uhonorowany został pośmiertnie Józef Kossowski – skrzypek Zespołu Śpiewaczego „Ksinzoki”.

„Gwiozdę Łowicko” może otrzymać osoba fizyczna lub prawna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej np. rzeźby, pieśni ludowej, tańca, koronkarstwa, malarstwa, garncarstwa, tkactwa, hafciarstwa, plecionkarstwa, zabawki ludowej, plastyki obrzędowej, plastyki zdobniczej, wycinankarstwa, sztuki kulinarnej, itp. Powyższa nagroda przyznawana jest nie więcej niż po jednej w dwóch kategoriach: twórczości ludowej oraz upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej raz w roku.

Z wnioskiem o nadanie „Gwiozdy” mogą wystąpić osoby prawne, organizacje pozarządowe, organy jednostek samorządu terytorialnego, lokalne media, instytucje kultury, związki i stowarzyszenia społeczno-kulturalne oraz inne podmioty prowadzące działalność kulturalną.

W związku z powyższym zachęcamy do wytypowania spośród twórców ludowych osób, które mają znaczące osiągnięcia w/w dziedzinach. Wnioski o przyznanie nagrody należy przysyłać na adres: Urząd Miejski w Łowiczu, Biuro ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych, pl. Stary Rynek 3, 99-400 Łowicz w terminie do 30 czerwca 2019 roku - decyduje data stempla pocztowego.

Składane wnioski powinny zawierać uzasadnienie w postaci wyszczególnienia osiągnięć. Jednocześnie poniżej można pobrać: Uchwałę Rady Miejskiej w Łowiczu ustanawiającą nagrodę „Gwiozdy Łowickiej” oraz wniosek zgłoszeniowy na przyznanie tytułu „Gwiozdy Łowicko”.

Ceremonia na której zostaną ogłoszone i wręczone nagrody, odbędzie się we wrześniu br. O miejscu i szczegółach uroczystości poinformujemy Państwa w ustalonym terminie. Pytania lub wątpliwości w sprawie przyznawania nagrody prosimy kierować do Biura ds. Kultury, Sportu, Turystyki i Organizacji Pozarządowych tel. 46 830 91 49, e-mail: kultura@um.lowicz.pl

WIĘCEJ INFORMACJI:
 

Burmistrz zaprasza

mgr inż. Aleksander Sielicki 

W sprawach skarg i wniosków Burmistrz Kleszczel przyjmuje w każdy poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 11.00 i od godz. 15.00 do godz. 16.00

 

Urząd Miejski w Kleszczelach

ul. 1 Maja 4
17 - 250 Kleszczele
tel.: 85 6818004
fax: 85 6818004 wew.29
e-mail: kleszczele@wrotapodlasia.pl 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

czerwiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.