Logo Gmina Kleszczele-Perła Podlasia Urząd Gminy

News

PROJEKT „BLISKO CHOPINA”

24.09.2020

 

plakat Koncert Chopin 3.10.2020

 

Do udziału w projekcie zaproszono Aleksandra Dębicza – kompozytora i jednego z najbardziej wszechstronnych pianistów młodego pokolenia. Interaktywne warsztaty rodzinne poprowadzą dr Maria Twarowska, pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, oraz Agnieszka Jakubicz, animator kultury w Podlaskim instytucie Kultury w Białymstoku, tancerka w ZPiT „Kurpie Zielone”.

„Blisko Chopina” odbędzie się w ośmiu miejscowościach województwa podlaskiego: w Orli (25 września), Ciechanowcu (26 września), Kleszczelach (3 października), Białowieży (4 października), Kolnie (10 października), Wąsoszu (11 października), Michałowie (7 listopada) oraz Supraślu (8 listopada).

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Informacje o Interaktywnych Warsztatach:

 

Interaktywne warsztaty rodzinne będą wprowadzeniem do koncertu fortepianowego z repertuarem dzieł Fryderyka Chopina.  Poprowadzą dr Maria Twarowska (wieloletni pedagog Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina) oraz Agnieszka Jakubicz (animator kultury w Podlaskim instytucie Kultury w Białymstoku, tancerka w ZPiT „Kurpie Zielone”). 

Zajęcia umuzykalniające będą szansą na zapoznanie się z rytmami mazurkowymi. Przy wykorzystaniu prostych środków wypowiedzi, które są dzieciom najbliższe: ruch, mowę, śpiew, rytm, uczestnicy będą mogli rozwijać wrażliwość muzyczną, uczyć się powtarzania, słuchania i zapamiętywania.

Zajęcia ruchowe wprowadzą uczestników w świat dawnych zabaw ludowych. Poprzez poznanie starych melodii, tańców i gier, które kiedyś były rozrywką codzienną wejdziemy w świat dzieciństwa naszych dziadków oraz tradycyjnych zabawami, z którymi mógł zetknąć się młody Frycek. 

  

Informacje o prowadzących warsztaty:

dr Maria Twarowska - Ukończyła studia w Białymstoku, na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym filii AMFC, specjalność wychowanie muzyczne. Tytuł doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie nauk o sztuce uzyskała na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki UMFC. Nauczycielka przedmiotów teoretycznych i rytmiki w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku, wykładowca akademicki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Filia w Białymstoku, z ponad trzydziestoletnim stażem pedagogicznym w obszarze edukacji muzycznej. Szczególnie interesuje się psychologicznymi, pedagogicznymi i systemowymi aspektami edukacji. Ma w dorobku publikacje, edukacyjne programy autorskie oraz działania na rzecz animacji kultury.

 

 

 

Agnieszka Jakubicz - W 2005 r. ukończyła filologię polską – specjalizację kulturoznawczą na Uniwersytecie w Białymstoku. Od 2006 r. pracuje w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku w Dziale Animacji Kultury na stanowisku instruktora ds. animacji.

Stworzyła ofertę edukacyjną  „Tańce i zabawy ludowe” adresowana do dzieci w wieku od 3 lat (od 2014), prowadzi  warsztaty tańców ludowych (od 2015).  Od 2008 r. jest bezpośrednio zaangażowana w realizację największych imprez PIK w Białymstoku (min. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Tańca „Podlaska Oktawa Kultur”). Podnosząc swoje kwalifikacje zawodowe uczestniczyła wielu szkoleniach i warsztatach  (Ogólnopolskie Seminarium Folklorystyczne „Limanowska Słaza”, Warsztaty tańców tradycyjnych w wersji niestylizowanej (2014, 2015) Seminarium Folklorystyczne „Mazurskie Guziny” – Tańce podlaskie (2015)). W 2017 r. ukończyła I stopień Kursu Kwalifikacyjnego Taniec Polski – prowadzenie zespołów tanecznych. Wielokrotnie zasiadała w komisjach oceniających imprezy taneczne i muzyczne odbywających się na terenie województwa podlaskiego. Prywatnie jest tancerką ZPiT „Kurpie Zielone” (od 2006 do chwili obecnej) oraz prowadzi swoją markę rękodzielniczą „Zafolkowana” (od 2015).

Informacje o Pianiście:


 

 

Aleksander Dębicz - absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Elżbiety Tarnawskiej. Koncertował zarówno w Polsce, jak i za granicą (m.in. Niemcy, Francja, Stany Zjednoczone, Rumunia, Włochy, Austria, Turcja).

 

 

W trakcie swojej kariery zdobył wiele nagród, m.in.: I miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworów Bacha na XV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J. S. Bacha w Gorzowie i Frankfurcie nad Odrą (2000).

Jeden z najbardziej wszechstronnych pianistów i kompozytora młodego pokolenia. Punktem wyjścia jego działalności artystycznej jest improwizacja na bazie repertuaru klasycznych mistrzów. W 2018 r. ukazał się jego trzeci album „Invention” (Warner Classic) z interpretacją twórczości J. S Bacha oraz autorskimi kompozycjami z elementami hip-hopu. 

Więcej na temat pianisty: https://www.aleksanderdebicz.com/  

Burmistrz zaprasza

mgr inż. Aleksander Sielicki 

W sprawach skarg i wniosków Burmistrz Kleszczel przyjmuje w każdy poniedziałek od godz. 8.00 do godz. 11.00 i od godz. 15.00 do godz. 16.00

 

Urząd Miejski w Kleszczelach

ul. 1 Maja 4
17 - 250 Kleszczele
tel.: 85 6818004
fax: 85 6818004 wew.29
e-mail: kleszczele@wrotapodlasia.pl 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.